Tieto onpage techniky sú menšieho významu. Napriek tomu je dobré o nich vedieť, pretože ich správnym použitím sa môžu stať stránky prístupnejšími.

ALT atribút tagu IMG – popis obrázkov

Používa sa takto:

<img src=”umiestnenie/obrazku/obrazok.jpg” alt=”Alternatívny text k obrázku”>

Je to alternatívny text pre obrázky, ktorý sa objavuje používateľom s vypnutými obrázkami v prehliadači, alebo slúži ako popis pre nevidiacich. Alt text Google používa vo svojich hodnotiacich algoritmoch a to hneď dvomi spôsobmi – jednak vo vyhľadávaní obrázkov a jednak aj pre vyhľadávanie web stránok. Preto je potreba priraďovať alt atribúty k obrázkom tak, aby popisovali obrázok a zároveň, ak je možné, obsahovali kľúčové slová. Alternatívny text obrázku je braný rovnako (veľmi podobne) ako akýkoľvek iný text na stránkach.

Fakt, že alt text je podobnej dôležitosti ako ostatný text, je veľmi výhodný. Odkazy na stránky a ich anchor text je to najhlavnejšie, čo je potrebné pre dobré umiestnenie vo vyhľadávaní. Problémom by sa mohol zdať obrázkový odkaz, ktorý nemá žiaden anchor text a pritom spĺňa rovnakú funkciu ako textový odkaz. Atribút alt v takomto prípade plne nahradzuje anchor text. Čiže:

<a href=”https://www.gradeta.sk”><img src=”obrazok.jpg” alt=”Kľúčové slová”></a>

je z pohľadu vyhľadávačov skoro to isté ako:

<a href=”http://www.vasweb.sk”>Kľúčové slová</a>

Strong vs. bold / emphasis vs. italics – zvýraznenie kľúčových slov

<b> a <strong> tagy robia to isté – slová, ktoré do nich vložíte sa vykresľujú tučným písmom. Fráze obalené týmito tagmi sú dôležitejšie ako ostatný text. To isté platí aj pre tagy italics <i> a emphasis <em>. Avšak rozdiel medzi váhou textu s hrubým písmom a obyčajného textu je tak malý, že je prakticky nepovšimnuteľný.

Strong alebo b tag pre SEO? Matt Cutts o tom hovoril na videu – pre vyhľadávače v tom nie je žiadny rozdiel.

Title atribút v odkazoch

Často spomínaným doplnkom nielen pre onpage optimalizáciu je title atribút k odkazom. Je to tá bublina, ktorá sa objavuje pri prejdení myšou nad odkaz a používa sa takto

<a href=”https://www.gradeta.sk” title=”Optimalizácia SEO”>gradeta.sk</a>

Niektorí veria, že tento atribút dáva váhu slovám, ktoré obsahuje. V krátkosti sa dá k tomu vyjadriť asi takto: Nie je to pravda! Title atribút môže poslúžiť v otázkach prístupnosti, ale pre hodnotenie stránok je úplne ignorovaný.