Obsah, ktorý umiestnite na stránky, je najdôležitejším faktorom v SEO:

  • Ak obsah nezodpovedá zámeru hľadajúcich, nebude mať šancu sa zobrazovať a vhodne cieliť vybrané kľúčové slová.
  • Ak obsah nebude lepší ako u konkurenčných webov, veľmi pravdepodobne nebude mať dobré pozície.
  • Ak v obsahu nebudú vaše relevantné kľúčové slová, bude pre vyhľadávače ťažšie pochopiť, že daný obsah je relevantný pre dané výrazy.
  • Ak obsah nie je dostatočne zaujímavý, nebudú na neho iné weby odkazovať a používatelia si ho nebudú zdieľať.

V zásade máme 3-4 druhy obsahov…

Text

Text na stránkach by mal byť:

  • Indexovateľný – Ak Google o texte nevie, lebo sa k nemu crawlerom nevie dostať, potom ten obsah nemôže mať dobré pozície.
  • Jedinečný – Používať obsah iných webov (tzv. duplicitný obsah) veľmi pravdepodobne bude znamenať, že sa vaše stránky nebudú zobrazovať vo výsledkoch Googlu.
  • Výnimočne informatívny, resp. najlepší – Google dokáže porovnať informačnú hodnotu rôznych článkov. Informačne hodnotnejšie mávajú lepšie pozície.
  • Aktualizovaný, ak je to potrebné – Pri niektorých témach je dôležité, aby údaje na stránke boli aktuálne/pravidelne aktualizované (napr. stránka o počasí). Od toho sa potom môže odvíjať aj pozícia článkov. Pri evergreenových článkoch (napr. ako kúpiť ojazdené auto) to ale potrebné nie je.
  • Obsahovať kľúčové slová – Nestačí len použiť výraz v texte, musíte pridať aj informáciu, na ktorú sa hľadajúci pýta.

Obrázky

Pri optimalizácii obrázkov tiež platí, že by mali byť jedinečné. Navyše je tam ale potrebné vyplniť tzv. alt atribút tagu IMG:

<img src="https://gradeta.sk/umiestnenie/obrazok.jpg" alt="Alternatívny text k obrázku">

Je to alternatívny text pre obrázky, ktorý sa objavuje používateľom s vypnutými obrázkami v prehliadači, alebo slúži ako popis pre nevidiacich. Alt text Google používa vo svojich hodnotiacich algoritmoch a to hneď dvomi spôsobmi – jednak vo vyhľadávaní obrázkov a jednak aj pre vyhľadávanie web stránok. Alternatívny text obrázku je totiž braný veľmi podobne ako akýkoľvek iný text na stránke.

Pri obrázkovom odkaze alt vlastne slúži ako anchor text/text odkazu:

<a href="https://www.gradeta.sk"><img src="https://gradeta.sk/umiestnenie/obrazok.jpg" alt="Kľúčové slovo"></a>

je z pohľadu vyhľadávačov skoro to isté ako:

<a href="https://www.gradeta.sk">Kľúčové slovo</a>

Video/Zvuk

Videá a zvukové stopy Google zatiaľ neindexuje – nerozumie tomu, čo sa na videu hovorí. Preto, ak chceme, aby Google chápal, o čom naše video/zvuk je, musíme pod videom alebo zvukovým záznamom uverejniť prepis videa, resp. titulky.